Hakkımızda

Sönmez Holding, Kutlucan Holding ve Türkün Holding ortaklığı ile Aralık 2012’de temeli atılan Sönmez Çimento, Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde Eylül 2014’de üretime başlamış ve ilk ihracatını Ekim 2014’de gerçekleştirmiştir.

İskenderun Körfezi’nde 470 dönümlük liman ve işletme sahasıyla 400’den fazla kişiye istihdam sağlayan Sönmez Çimento, Türkiye’deki serbest bölgeler içerisinde kurulu ilk ve tek çimento fabrikası, aynı zamanda en büyük bacalı sanayi tesisidir.

2 milyon ton/yıl klinker ve 2,16 milyon ton/yıl çimento üretim kapasitesine sahip olan Sönmez Çimento, üretiminin %90’dan fazlasını ihraç etmektedir.

Yeni nesil tozsuzlaştırma sistemleri ile güncel çevre mevzuatına uygun olarak dizayn edilen Sönmez Çimento, alternatif hammadde ve yan ürünlerin kullanımı ile çevre dostu olma özelliğini sürdürmektedir.

Liman işletmesini Kasım 2017’de tamamlayarak kendi limanından klinker ve çimento yüklemesine başlayan Sönmez Çimento, ülke ihracatını desteklemek amacıyla liman işletmesini Şubat 2021’de 3. şahısların kullanımına açmıştır.