LİMAN İŞLETMECİLİĞİ HİZMETİ

Sönmez Çimento Liman İşletmesi, Adana Yumartalık Serbest Bölge içerisindeki ilk ve tek liman olma özelliğine sahip olup, Sönmez Çimento tarafından üretilen ürünlerin ihraç edilmesi amacıyla kurulmuştur. Ülke ihracatına katkı sağlamak amacıyla 3. şahıslara da hizmet vermeye başlanmıştır.

Liman işletmesi, kolay ulaşım imkanı, insan kaynağı, makina parkı, sürekli iyileştirme ve iş geliştirme politikası ile müşterilerine kusursuz hizmet vermeyi hedef edinmiştir. Sönmez Çimento Liman İşletmesi faaliyetleri arasında ekonomiye destek veren ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda çevrenin korunmasını amaçlayan atık yönetimi hizmeti yer almaktadır.

Klinker ve dökme çimento gemi ambarlarına boru bant ve yükleme makinası ile toz kaynağı oluşturmadan yüksek hızda nakledilmektedir. Sevkiyat için araç kullanılmadığından ortaya çıkacak egzoz emisyonunun da önüne geçilmiştir.

Ambalajlı ürünler sling bag, big bag ve cold hood olarak fabrika içerisinde bulunan kapalı depo ve üretim hattından limana taşınmaktadır. Kapalı depoların limana yakınlığı sayesinde ambalajlı ürünler yüksek hızla gemilere yüklenmektedir.

Liman işletmesinde 3. şahıs yüklerinin (dökme, torbalı, big-bag, paletli, sandıklı, levha sac, rulo sac, külçe maden, boru, makine, blok taş/mermer, balya, rulo kağıt, rulo kablo vb.) tahmil tahliyesi gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası Denizde Çevre Kirliliğini Önleme (MARPOL) sözleşmesi kapsamında, gemilerin katı ve sıvı atıkları Sönmez Çimento liman atık kabul tesisine alınarak bertaraf edilmektedir.

Liman tesisi, Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği (ISPS) hükümleri kapsamında faaliyet göstermektedir.

2.500.000 ton/yıl yük elleçleme kapasitesi olan liman işletmesinde iki adet rıhtım olup özellikleri aşağıdaki gibidir.

1. Rıhtım

  • Yükleme makinası ile dökme yüklerin tahmili,
  • Sahil ve gemi vinçleri ile ambalajlı ve dökme yüklerin tahmil tahliyesi.

2. Rıhtım

  • Sahil ve gemi vinçleri ile ambalajlı ve dökme yüklerin tahmil tahliyesi.
RIHTIM NO UZUNLUK DOLFEN DRAFT GEMİ YÜK KAPASİTESİ
1 200 M. 80 M. 14 M. 65.000 DWT.
2 185 M. 40 M. 11,3 M. 40.000 DWT.