Loading...
Yatırımlar2018-08-31T11:26:56+03:00

Yatırımlar

SNCR – NOX “İndirgeme Sistemi”
Sönmez Çimento Yapı ve Madencilik San. ve Tic. AŞ’ye ait olan ve Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi içerisinde kurulu olan Sönmez Çimento Fabrikası içerisinde 2016 yılı Nisan ayı içerisinde yatırımına başlanan tesis Haziran.2016 ayı içerisinde 2 aylık süre içerisinde faaliyet geçmiştir.
Tesisin faaliyet geçmesi ile birlikte NOx emisyonları kontrollü olarak 800 mg/Nm3 altında tutulmakta olup, sistemin tam kapasitede çalışması halinde, NOX emisyonları 400 mg/Nm3 seviyesine indirgenebilmektedir.
Tesis, 100 ton kapasiteli seyreltilmiş amonyak tankı, dolum ve boşaltma pompa sistemleri ile çift sıralı 8 adet basınçlı püskürtme nozullarından oluşmaktadır. Tesis kendi PLC sistemine sahip olup, fırın hattının bağlı olduğu verilere bağlı olarak, püskürtme miktarını, uygulanacak reçeteyi akıllı kontrol ile gerçekleştirebilmektedir.
Amonyak tüketim miktarı fırın besleme ve pişirme yakıtının kompozisyonuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

YENİ PAKETLEME ÜNİTESİ
Sönmez Çimento Yapı ve Madencilik San. ve Tic. AŞ’ye ait olan ve Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi içerisinde kurulu olan Sönmez Çimento Fabrikası, yeni ek paketleme ünitelerini 2016 yılının Temmuz ayında devreye almıştır. Sönmez Çimento’nun, artan yurtiçi ve yurtdışı torbalı çimento satış taleplerini karşılayabilmek, ürün çeşitliliğine bağlı olarak operasyonel zaman kayıplarını engellemek ve yükleme hızlarının artmasına olanak sağlayacak yeni tesis ile, mevcut paketleme kapasitesi 2 katına çıkartmış ve yıllık paketlenmiş çimento üretim kapasitesini 2 milyon ton ’a ulaştırmıştır.
Yeni paketleme ünitesinden alternatifli olarak 50kg, 42,5kg ve 25kg ağılıklarında müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak istenilen torba ebatlarında kraft ve polipropilen (PP) torbalara dolum yapılabilmektedir.

TAM OTOMATİK COLD HOOD ÜNİTESİ
Sönmez Çimento Fabrikası yeni paketleme tesisinin devreye girmesi ile birlikte potansiyel talepleri karşılayabilmek adına Tam Otomatik Cold Hood Ünitesi yatırımına başlamış olup, 2016 yılı sonunda devreye alınmıştır.
120 ton/saat operasyon kapasitesine sahip olan tesisin devreye girişi ile birlikte, Paletli Paketler, Paletsiz Paketler (Strecth Hood) ve Sling Bag üretimleri yapılabilmektedir.

LİMAN PROJESİ
Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi içerisinde 2014 yılı 3. çeyreği içerisinde klinker ve çimento üretimine başlayan SÖNMEZ Çimento Fabrikası, artan ihracat faaliyetlerini dışa bağımlı olmadan sürdürebilmek adına kendi “Liman Tesisleri” yatırımına başlamıştır. ÇED ve yasal izinleri tamamlanmış olan tesis, 2016 yılı başında inşaat işlerine başlanmıştır. 2017 yılı kasım ayında tamamlanarak devreye alınan tesis, kuru yük gemilerine hizmet verebilen 2 adet bağımsız iskeleye sahiptir. Sönmez Çimento, Akdeniz bölgesinde kendi liman yatırımı ile gücüne güç katmıştır.

Yıllık 2 milyon ton çimento ve klinker yükleme kapasitesine sahip olan liman tesislerinde aşağıdaki operasyonlar hızlı ve güvenli şekilde yapılabilmektedir.

  • Dökme Çimento Yüklemeleri
  • Dökme Klinker Yüklemeleri
  • Sling Bag Yüklemeleri
  • Big Bag Yüklemeleri
  • Cold Hood Paket Yüklemeleri

Sönmez Çimento Yapı ve Madencilik San. Tic. A.Ş.
Adana Yumurtalık Serbest Bölge Şubesi

Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi Sarımazı SB Mah.2. Bulvar 5. Cadde No:5/01 Ceyhan / Adana / Türkiye
Telefon: +90 322 634 21 70 - Faks: +90 322 999 33 22
E-posta: info@sonmezcimento.com.tr
Şube Mersis: 0600021204100039